ALAÇAM DA ORMAN HAFTASI ETKİNLİĞİ KAPSAMINDA FİDAN DAĞITIMI YAPILDI


Haber Kategorisi : Alaçam Haberleri
Yayınlanma Tarihi : 21 Mart 2024 14:07
Okunma Sayısı : 422
Haberin Yazarı : Yönetici
Haberin Kaynağı : Alaçam Kaymakamlığı

ALAÇAM DA ORMAN HAFTASI ETKİNLİĞİ KAPSAMINDA FİDAN DAĞITIMI YAPILDI

       Dünyanın en önemli yenilenebilir doğal kaynaklarından olan ormanlara gereken önemin verilmediğine dikkat çeken Avrupa Tarım Federasyonu (CEA), 21 Mart 1971 tarihinde, toplumları bilinçlendirmek için, “21 Mart” gününün, “Dünya Ormancılık Günü” olarak kutlanmasını Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütüne (FAO) teklif etmiştir. Bu tarihin seçilmesinde elbette kuzey yarım kürede ilkbaharın, güney yarım kürede sonbaharın başlangıcının bu tarihe tesadüf etmesi etkili olmuştur. Teklifin kabul edilmesiyle 21 Mart, “Dünya Ormancılık Günü”; 21-26 Mart tarihleri arası da “Orman Haftası” olarak kutlanmaya başlamıştır. Ülkemiz de bu kutlamalara, 1975 yılı itibarıyla katılmıştır.

Temiz hava ve bol oksijen için; küresel ısınmayı, erozyonu, çölleşmeyi, su kaynaklarının kurumasını önlemek için ve düzenli bir iklim ve yağış düzeni için varlığı hayatî olan etkili ve verimli ağaçlandırma konusunda hepimizin hassas olması gereklidir.

   Alaçam  Kaymakamı  Fatih KAYABAŞI, 21-26 Mart Orman Haftası münasebetiyle, Alaçam Belediyesi kapalı pazar yerinde Alaçam Orman İşletme Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen fidan dağıtımı etkinliğine katılarak vatandaşlara Defne, fıstık çamı , selvi,  hadmi,  oya çiçeği , mahlep,  kestane ve ceviz fidanı dağıtımı gerçekleştirdi. Vatandaşların fidan dağıtımına ilgisi oldukça yüksekti.LinkedIn'de Paylaş
'de Paylaş
Telegram'da Paylaş
WhatsApp'da Paylaş